- Komerční sdělení -aktualne

Toto jsou nejčastější chyby při praní prádla. Děláte je i vy?

I když pereme několikrát týdně a máme na to šikovné pomocníky, velmi často děláme při praní nějaké chyby. Přeplněná pračka, příliš mnoho pracího prostředku a použití nevhodného programu jsou jen některými z nich.

Zuřivé drhnutí fleků a skvrn

Různé druhy skvrn od jídla, nápojů, trávy a krve mnozí řeší základním postupem našich babiček. Posypou práškem na praní nebo vezmou mýdlo či dokonce kartáč a drhnou, dokud flek alespoň do jisté míry nezmizí. Výsledkem takového zuřivého drhnutí však často bývá poškozena tkanina a nečistoty mohou proniknout ještě hlouběji.

Přečtěte si také
Co všechno dokáží nejnovější pračky? Možná budete překvapeni!
Jak tedy odstranit skvrny? Hlavní pravidlo zní: čím dříve, tím lépe! Nemněte tkaninu o sebe, použijte přípravek na odstraňování skvrn, nechte působit a pak běžným způsobem vyperte v pračce.

Velký flek od kávy na prádle posypaný práškem
Zdroj: iStock

Příliš mnoho pracího prostředku

Možná si myslíte, že když „vám ujde ruka“ a dáte do pračky více přípravku na praní jako je třeba, nic špatného se nemůže stát. Nebo, že více znečištěné prádlo potřebuje více přípravku. Není to tak. Přebytečná pěna zadržuje nečistoty z oděvů. Ty se zachycují na místech, které nemusí být dobře propláchnuté – například pod límcem a na zdvojených vrstvách patentů na rukávech, což vede k hromadění bakterií.

Pračka s přeplněný zásobníkem na prášek
Zdroj: iStock


Tip redakce: poradíme Vám, jak vybrat pračku s předním plněním.


přeplnění pračky

Když se naplní koš na špinavé prádlo je velmi lákavé vše najednou vtlačit do pračky a mít vypráno. Přetěžovat pračku však není nejlepší nápad. Čím více prádla dáte prát, tím méně prostoru bude mít na samotné praní, tedy promílení se ve vodě. Výsledek? Část nečistot zůstane a může se stát, že prádlo bude páchnout. Držte se tím, na kolik prádla je vaše pračka vyrobena a raději vyperte na dvakrát jako najednou, když vidíte, že v bubnu již není dostatek místa.

Kopa barevného prádla vypadávající z pračky
Zdroj: iStock

Nečteme si štítky na oblečení

Řekneme si, že svetr jako svetr, tričko jako tričko … I když to na první pohled nemusí být vidět, některé tkaniny jsou na teplotu citlivější než jiné. Předem si podívejme doporučení výrobce uvedené na štítcích a prádlo netrieďme jen podle barvy, ale také podle teploty, při které se může prát. Jinak budeme zbytečně nadávat na špatnou pračku.

PR článek

Další články autora