- Komerční sdělení -aktualne

Jak by měl vypadat ideální dům do povodňové oblasti

Bez ohledu na to, zda se váš pozemek nachází blízko řeky, močálů, jezera nebo moře, když se zvýší hladina vody, ohrozí to i vaše bydlení. Podobný problém řešili architekti z ateliéru Parnagian Architects. Jejich úkolem bylo vytvořit trvalou náhradu vícegeneračního rodinného domu v nízko položených slaných močálech náchylných na povodně, který byl během hurikánu nenávratně poškozen.

Pozemek se nachází na konci malého poloostrova. Na západ je obchodní loděnice a přístav, ale na sever, jih a východ okouzlující výhled na záliv. Architekti museli vycházet z omezení, které nepovolovaly stavbu, mimo stopy předchozího domu.

Třípodlažní moderní dům s prosklenou fasádou
Dům má tři podažia a každé má svou funkci. Zdroj: Parnagian Architects LLC

A tak jeho úzká a obdélníková forma byla dána automaticky. Exteriér je maskovaný vzorovanou dešťovou clonou – skládá se z cedrových desek „Atlantic White“. Postupem času se jejich barva změní na přírodní šedou a dům bude vypadat jakoby sem patřil odjakživa.

Přečtěte si také
Čeští architekti postavili dům na dálku. Soběstačná dřevostavba využívá solární energii a dešťovou vodu
V hlavní místnosti téměř jako venku

Spojený obývací, jídelní a kuchyňský prostor funguje díky prosklení od podlahy až po strop prakticky jako venkovní místnost. Efekt znásobuje dvojnásobná výška stropu. Zajímavě umístěna je malá pracovna, která z druhého patra „dívá“ do prostoru níže a nabízí ještě lepší výhled dále do krajiny.

Perforovaná cedrová fasáda na domě
Perforovaná cedrová fasáda prostupuje do interiéru ve formě stropního obkladu. Zdroj: Parnagian Architects LLC

Dešťová clona, ​​která tvoří fasádu domu, využívá různé druhy pórovitosti – užší a širší volná místa. Díky tomu vzniká živá hra světla a stínu v interiéru po celý den. Dešťová ochrana zároveň funguje jako filtr chránící před intenzivním světlem a teplem ze slunce. Spojená denní zóna, jejíž dvě strany jsou bez fasádní ochrany, slouží jako stinné útočiště v rozlehlé zemi. Prostoru dominuje volně stojící krb na dřevo.

Tři podlaží s jasným členěním

V prostorově nejmenší základně domu v přízemí je jen hlavní vstup a schodiště. Vedle něm jsou zvenku „na dřevěné palubě“ umístěny dvě venkovní sprchy. První podlaží patří otevřené denní zóně s výhledy, na opačné straně je ložnice s hygienickým zázemím a šatnou. Na nejvyšším podlaží se nacházejí tři další ložnice, pracovna, prádelna a koupelny.

Přečtěte si také
Óda na středomořskou architekturu: Světlý dům s atriem uprostřed
Bílý dub, cement, cedr i sádrokarton

Perforovaná cedrová fasáda prostupuje do interiéru ve formě stropního obkladu. Základem materiálové palety uvnitř domu jsou: bílý dub, ze kterého je podlaha a nábytek, bíle natřená cementová deska a sádrokarton. Nevšední rezidence čerpá elektrickou energii ze slunce – díky množství fotovoltaických panelů na mírně svažující se střeše nakloněné přesně tím správným směrem.

Prosklená fasáda v obývacím pokoji v domě u moře
Spojený obývací, jídelní a kuchyňský prostor funguje díky prosklení od podlahy až po strop prakticky jako venkovní místnost. Zdroj: Parnagian Architects LLC

Pozitiva, které vyzdvihla porota

Rezidence Salt Box, jako příjemnou skrýš „na nohách“ nazvali architekti z ateliéru Parnagian Architects, získala Cenu poroty v rámci udělování cen Architizer A + Awards 2021.

Přečtěte si také
Modulární malou chatku posadili na pilíře bez nutného zásahu do terénu
Co porotu zaujalo?

Budova velmi pěkně sedí ve svém prostředí. Použití fasády, která chrání před sluncem i deštěm jako organizačního prvku, je mimořádně úspěšné. Stavba má dobré proporce, využití materiálů je skromné.

PR článek

Další články autora