- Komerční sdělení -aktualne

Podceňovat tloušťku zateplení budovy se nevyplatí!

Slováci se pro nedostatečné zateplení rodinných domů a bytů okrádají io stovky eur ročně. Minimální doporučená tloušťka izolace je 18 cm, záleží na typu zateplované stěny. V praxi se však ukazuje, že průměrná tloušťka zateplení vnější stěny je na Slovensku jen 13 centimetrů. Shodnou se na tom odborníci ze společnosti URSA, která nabízí jedny z nejkvalitnějších minerálních izolací na trhu.

Z jejich zkušeností vyplývá, že nejpoužívanější tloušťky izolace jsou 12 a 14 centimetrů. Takové tloušťky jsou však z hlediska potenciálních energetických úspor nedostatečné, a to i při použití na hrubších nosných stěnách.
Proč tedy lidé vybírají subtilnější materiály, když silnější izolace přináší tepelné i finanční úspory? „Lidé se často rozhodnou špatně už při plánování výstavby a následném výběru nejvhodnějšího materiálu. Pokud na zateplení použijí tenčí materiál, v danou chvíli za něj zaplatí méně a jednorázově ušetří určitou částku. Z dlouhodobého hlediska však potom za vytápění a chlazení domu zaplatí několikanásobně více. Izolace na domě totiž vydrží i padesát let. Za ten čas se tepelné ztráty vyšplhají na tisíce eur, „vysvětluje Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA, která se zabývá výrobou a distribucí tepelných izolací.

Zateplovací systémy grafická ukázka dům
Zdroj: URSA CZ s.r.o.

Zateplení po obvodu domu

Norma stanovuje optimální tloušťku izolace pro novostavby s tloušťkou stěn 30 cm v závislosti na použitém materiálu takto: pro keramické tvárnice minimálně 18 cm izolace, pro pórobeton 16 cm a pro stěny ze starších typů cihelného zdiva dokonce více než 20 cm. Správnou izolací je přitom možné ušetřit až 80% unikající energie. Taková úspora se projeví nejen na finančních nákladech, ale i v šetrnosti k životnímu prostředí. „Pokud se chystáme na zateplení vnějšího pláště domu, rozlišujeme, zda jde o odvětranou fasádu nebo soklovou část fasády. Odvětrané fasády se s oblibou používají při moderních stavbách. Právě proto, že při jejich aplikaci nemusíme tolik dbát na úpravu podkladu stěn. Pokud se izolace vkládá do dřevěného roštu, jsou vhodné všechny materiály URSA GLASSWOOL s lambda nižší než 0,038. Z vnější strany se pak izolace musí překrýt ochrannou hydroizolací.

zateplovací materiály
Zdroj: URSA CZ s.r.o.

Další variantou je použití izolací, které jsou vhodné pro kotvení pomocí talířových hmoždinek. Dřevěný rošt pak není potřebný. Na tuto aplikaci je pak vhodný materiál URSA VENTO 34, URSA FDP 2 / VS, URSA FDP 32 / VS, URSA KDP 2 / V nebo URSA KDP 32 / V, „vysvětluje Vojancová a pokračuje:“ Při soklové části fasády dbáme na vhodně upravený podklad stěny. Musí být zcela očištěn a bez chyb. Na ni pak vybereme vhodnou izolaci, která je odolná proti dešťové vodě, sněhu atd. Vhodnými materiály jsou desky z extrudovaného polystyrenu s označením „PZ“ a „I“, jak jsou URSA XPS N-III-PZ-I a URSA N-III-PZ-I TWINS. „PZ“ totiž ukazuje to, že má materiál povrch upraven tzv. vaflový strukturou, která zajišťuje přilnavost omítky, a „I“ znamená rovnou hranu, která se používá v případě izolace fasády. Pokud je materiál označen slovem „TWINS“, jde o izolaci s větší tloušťkou, a to 140 až 240 mm. Tyto polystyrénové desky splňují nejnovější požadavky na energeticky úsporné budovy.

Rodinný dům s garáží
Zdroj: URSA CZ s.r.o.

Využití izolace uvnitř budovy

Minerální izolaci využijeme nejen na zateplení vnějšího pláště domu, vhodná je i pro použití na vnitřních příčkách. Správně aplikovaná izolace mezi místnostmi dosahuje skvělé tepelněizolační i akustické vlastnosti. Díky minerální izolaci se sníží přenos hluku nejen vzduchem (mezi místnostmi), ale i přes podlahy a stropy (kročejový hluk). V závislosti na použitém materiálu a účelu příčky se doporučuje izolovat uvnitř budovy tloušťkou minimálně 4 centimetry. Lepší je však použít izolaci o tloušťce 5 cm a více. Každý centimetr izolace přidá cca 1 dB neprůzvučnosti. Proto čím větší je tloušťka izolace, tím vyšší je akustický komfort domova. Vhodnými materiály tak mohou být například URSA FONO 38, URSA SILENTIO 33 nebo URSA SILENTIO 38.

A co střecha?

Nezateplenou střechou uniká až 30% celkového tepla, což vede ke zbytečně vysokým účtům za energii. I zde je však třeba brát ohled na správnou tloušťku zateplení, která se může lišit v závislosti na typu střechy nebo způsobu zateplení. Šikmou střechu je v závislosti na kvalitě použitého materiálu nutné zateplit izolací s minimální tloušťkou 24 cm a použít nejlepší izolaci s lambda 0,031, respektive 28 cm s použitím standardní izolace s lambda 0,038. Z dlouhodobého hlediska je ekonomicky i ekologicky mnohem výhodnější v případě zateplení šikmé střechy jít až do tloušťky izolace 42 cm. Vhodnými materiály jsou např. URSA PLATINUM 32, URSA AMBER 33, URSA GOLD 35, URSA OPTIMUM 37 nebo URSA SILVER 39.

PR článek

Další články autora