- Komerční sdělení -aktualne

Dynamická chata, která získala prestižní ocenění. Upravíte si ji podle nálady a počasí

Chata Anna, kterou navrhl designér Caspar Schols, se stala v mezinárodní soutěži 2021 Architizer A + Awards projektem roku v kategorii: „+ Living Smal“. Okouzlila nejen příjemným designem, ale především překvapivou dynamikou, kterou se přizpůsobuje obyvatelům.

„ANNA Stay“ je dynamický dřevěný dům, jehož centrální část tvoří otevírací prosklená plošina. Je navržen tak, aby stírají hranice mezi interiérem a exteriérem a přiblížil obyvatelům život v přírodě. Autor projektu kladl mimořádný důraz na technickou stránku.

Přečtěte si také
Chata uprostřed lesa vám ukáže, jak vypadá soulad s přírodou
Chata umožňuje upravit dřevěný exteriér a skleněný interiér tak, aby se přizpůsobily jakékoliv příležitosti, náladě nebo povětrnostním podmínkám. Středová část může fungovat jako plně prosklená místnost – včetně střechy, či venkovní terasa se zabudovanou vířivkou a dalšími vymoženostmi.

Prosklená otevírací chata s ložnicí a sedící ženou
Chata je upravena tak, aby byla co nejvíce spojená s přírodou. Zdroj: v2com

Žít s přírodními živly, neskrývat se před nimi

„Myšlenka projektu ANNA Stay je odvozena z touhy žít s přírodními živly a neskrývat se před nimi. Jde především o pobyt venku a o vytvoření dynamické interakce mezi vámi, chatou ANNA jak vašim domovem a přírodou, „vysvětluje Schols.

Dvě skořápky na kolejích

Chata má dvě „skořápky“, které fungují jako protilehlé koncové stěny. Autor dosáhl neobvyklou dynamiku tím, že je postavil na kolejnice. Středová část sestává ze dřeva a skla a je oddělena od dřevěných „skořápek“. Díky kolejnicím můžete posunout dřevěné části i skleněnou část různými způsoby.

Žena otevírá prosklenou otevírací chatu
Chata umožňuje upravit dřevěný exteriér a skleněný interiér tak, aby se přizpůsobily jakékoliv příležitosti. Zdroj: v2com

Přečtěte si také
Vůni dřeva budete cítit už z fotek. Chata, do které byste se chtěli ihned nastěhovat
Podobně, jako když si upravujete oblečení podle počasí, nálady nebo příležitosti. „Schopnost stavby přizpůsobit se dává svobodu a pěstuje pocit sounáležitosti. Stanete se součástí všeho kolem vás a věřím, že tento pocit je pro každého hluboký, „doplňuje autor projektu.

Otevírací chata s vířivkou a krbem
Středová část může fungovat jako plně prosklená místnost – včetně střechy, či venkovní terasa se zabudovanou vířivkou a dalšími vymoženostmi. Zdroj: v2com

Na začátku byl zahradní domek

První projekt začal Caspar Schols řešit v roce 2016 bez jakéhokoliv architektonického vzdělání. Jeho matka ho požádala o návrh zahradního domu. Schols (v té době magistr fyziky na univerzitě v Amsterdamu a později student Akademii umění Gerrita Rietvelda) hledal koncept, jak vytvořit dynamické spojení mezi člověkem, přírodou a domovem.

Přečtěte si také
Rodinný dům jako horská chata? Ekonomicky řešená stavba, v níž vládne dřevo
Pro svou matku navrhl flexibilní prostor, ve kterém mohla číst nebo malovat, organizovat rodinné večeře, kde by ji mohli navštěvovat její vnoučata. Chata ANNA Stay je založena právě na původním designu domečku pro matku šikovného a technicky velmi zdatného designéra. Garden House se stal třetím nejoblíbenějším architektonickým projektem roku 2017 v Nizozemsku. Přibližně v téže době získal Caspar Schols stipendium ke studiu na Architektonické asociaci v Londýně.

Postel v otevřené části chaty s výhledem na moře
Díky kolejnicím můžete posunout dřevěné části i skleněnou část různými způsoby. Zdroj: v2com

Citlivější vůči přírodě, planetě i jiným lidem

Do soutěže 2021 Architizer A + Awards se přihlásilo více než 5 000 projektů z více než 100 zemí světa. Oceněných bylo jen pět, z nich i chata Anna Stay. Její tvůrce Caspar Schols příjemnou zkušenost komentuje: „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo získat cenu A + Awards. Je pro mě velká čest být oceněn touto prestižní cenou. Projektem ANNA Stay chceme pozvat lidi, aby zažili pobyt venku a vytvořili hlubší spojení s přírodou, sebou samým a ostatními. Věříme, že zvýšení této citlivosti povede k větší lásce a péči o přírodu, planetu a lidi jako celek. „

PR článek

Další články autora