- Komerční sdělení -aktualne

Úzký dům s kamennými zdmi se rozvíjí do výšky. Nechybí ani malá předzahrádka s posezením

Úzký dům díky čtyři podlaží v konečném důsledku poskytuje dostatek obytného prostoru – přesto, že plocha, na níž stojí, není velká. Řešení dispozice však není to, co v tomto případě zaujme nejvíce, funkční členění prostorů bylo dáno přímo automaticky. Podstatně více nás zaujalo spojení historie a moderního stylu.

Město Perast v Černé Hoře patří mezi turisty velmi oblíbené lokality, kvůli bohaté historii a cenným památkám. Současný urbanistický a architektonický vzhled získalo v prosperujících letech 17. a 18. století. Leží na úpatí hory Sveti Ilija. Na pobřeží a na svazích kopce se nachází více než tři sta domů a paláců.

Kuchyně s obývákem v přímořském stylu
Nábytek je kombinací světlých tkanin, přírodních materiálů a světlého dřeva, které zdůrazňují lehkost moře. Zdroj: Jovana Rakezic

I když má jen několik ulic, říká se mu „město milionářů“. Jelikož Perast je součástí světového dědictví UNESCO, všechny domy ve městě je možné pouze obnovit, nemůže se žádným způsobem měnit jejich vzhled a podoba.

Přečtěte si také
Prefabrikovaný dům skrývá kouzelný a útulný prostor. Z ulice byste si ho ani nevšimli!
Původní kamenná zeď očistili a repasovali

V tomto vzácném prostředí se nachází dům, který prošel proměnou navrženou architekty ze Studia Fluid. Vzhledem k tehdejší hustou stavbu v Peraste se dům na malé ploše rozvíjí do výšky. Má čtyři podlaží a malou předzahrádku s posezením.

„Dům byl dost zchátralý. Nejdříve jsme museli zbourat všechny přidané a časem vytvořené řešení, mnohé příčky a střechu jsme postavili nanovo. Všechny stěny jsme očistili, abychom dosáhli původní kamenná zeď, „vysvětlují autoři proměny.

Dřevěný obklad na kamenné zdi při schodišti
Užitkové místnosti jsou skryty za tmavým dřevěným obkladem, který prochází celým domem od přízemí po půdu. Zdroj: Jovana Rakezic

Denní zóna a tři ložnice nad sebou – každá jedinečná

Přízemí sestává z otevřené obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou a samostatného WC s pračkou. Na každém patře výše najdete dvoulůžkovou ložnici s vlastní koupelnou. Všechny ložnice mají výhled na moře. Zároveň je však každá z těchto soukromých místností originální jedním detailem. Ložnice v prvním patře má volně stojící vanu, ložnice ve druhém patře menší obývací prostor a ložnice v podkroví je charakteristická vestavěnou volně stojící sprchou uvnitř místnosti. „Zadní“ strana domu je orientována do malé úzké ulice, takže k ní architekti umístili hygienické a technické místnosti.

Přečtěte si také
Koupili malý pozemek ve svahu a doufali, že se na něm vůbec dá něco postavit. Jak to dopadlo?
Mikrocement, dřevěný obklad, i bílá omítka

Nové materiály, které jsou včleněny do masivních původních kamenných zdí, architekti vybírali tak, aby interiér odlehčili. Kvůli dřevu a světlým barvám působí vzdušně, lehce pohodlně a útulně. Zdi jsou z opraveného původního kamene, stropy omítnuté bíle a podlahy vylité mikrocementovým mikrotopovaním v pískové barvě. Prostor působí celistvě, monoliticky.

Útulná ložnice v domě u moře
Nábytek je kombinací světlých tkanin, přírodních materiálů a světlého dřeva, které zdůrazňují lehkost moře. Zdroj: Jovana Rakezic

Užitkové místnosti jsou skryty za tmavým dřevěným obkladem, který prochází celým domem od přízemí po půdu. Kontrastuje se světlými odstíny stěn, podlah a stropu, zároveň harmonizuje chladné materiály. Nábytek je kombinací světlých tkanin, přírodních materiálů a světlého dřeva, které zdůrazňují lehkost moře.

PR článek

Další články autora