- Komerční sdělení -aktualne

Atopická dermatitida – lze zmírnit její projevy?

Atopický ekzém není nemoc, která by byla životu nebezpečná, její projevy však dovedou znepříjemnit život. Dává o sobě vědět silným svěděním pokožky, suchými a začervenalými místy na kůži, šupinami a puchýřky, které mohou v akutních fázích mokvat. Problém se objevuje nejčastěji v raném věku u dětí, jejichž rodič trpí různou formou alergií.

Fáze atopické dermatitiy

Atopická dermatitida je dělena do dvou fází. První je fáze klidová. Jak již vyplývá z názvu, je pro ni charakteristický klid pokožky, atopický ekzém se neprojevuje, pokožka nesvědí. Cílem každého atopika je tuto fázi co nejvíce prodloužit. Pokožce bude pomáhat, pokud nebudeme trávit příliš času ve vodě, budeme používat mycí přípravky vhodné pro citlivou a atopickou pokožku a po koupeli budeme používat mast na atopický ekzém, který chrání a hydratuje po dobu 4 – 6 hodin.

Čas od času se však pokožka ocitne ve fázi vzplanutí, tak je označována druhá fáze atopické dermatitidy, které se snaží atopik předcházet. Často je vyvolána vyšší mírou stresu nebo pobytu ve znečištěném prostředí. V důsledku toho vzniká zánět kůže, který vyvolává svědění. To vede k opětovnému škrabání, kvůli kterému je narušována bariéra pokožky, dráždivé alergeny do ní snáze prostupují a podílí se na zhoršení atopického ekzému.

Léčba atopického ekzému

Jednou z možností, jak léčit atopický ekzém, je používání krémů s kortikoidy, které předepisuje dermatolog. Je vhodné používat je krátkodobě a pouze ve chvíli, kdy dojde k akutnímu zánětu ve fázi vzplanutí. Dalšími možnostmi, jak léčit atopický ekzém a zmírňovat jeho projevy jsou návštěvy bahenních lázní, sůl z mrtvého moře, konopný olej, rašelina.

Po zbavení se nepříjemné fáze rozhodně nelze říct, že je nad atopickým ekzémem vyhráno. Nadále je nutné používat mast na atopický ekzém, který posiluje oslabenou kožní bariéru a napomáhá bránit pokožku před alergeny a dráždivými látkami.

PR článek

Další články autora